Domy pasywne – co je charakteryzuje?

Coraz większa górująca liczebnie społeczność interesuje się domami pasywnymi, pomimo tego, że na naszym rynku w Polsce ciągle to taki typ rozwiązania, który ma stosunkowo krótką historię. Dosyć znaczące dla sytuacji jest ulegające zmianie nastawienie odbiorców – ludzie po prostu z coraz większą chęcią oszczędzają pieniądze i szukają długofalowych sposobów na zredukowanie kosztów życiowych.

Z rozmysłem, określenie „pasywne” ma związek z wykorzystywaniem energii. W zdecydowanie słusznym zakresie, tego typu domy będą wykorzystywać energię, która pochodzi z systemu izolacyjnego przelotów w konstrukcji. W przeciwieństwie do tradycyjnych domów, gdzie funkcjonują zewnętrzne ocieplające instalacje. Co ciekawe, nawet koszty inwestycji, które są dość wysokie, nie odstraszają potencjalnie zainteresowanych osób. Przede wszystkim jest coraz więcej różnych firm, które proponują wykonanie oraz realizację takich projektów. Po drugie, dostępne są na rynku różne warianty dofinansowania, co może pozwolić na zmniejszenie wkładu własnego, co z kolei w praktyce obniża koszt, który musimy wyłożyć z własnej kieszeni. To warta sprawdzenia opcja, jeżeli ktoś ma poważne plany budowy upragnionego domu.

Czym jest dom pasywny?

Dom Pasywny to wysokowydajny energetycznie standard budynku, który dodatkowo promuje komfort w pomieszczeniach i izolacyjność akustyczną.

Dom pasywny to nie tylko jeden z wiodących światowych standardów efektywności energetycznej, ale także koncepcja budowlana mająca na celu budowanie wygodnych, przyjaznych dla środowiska i niedrogich domów i budynków.

Dom pasywny, to pionierska koncepcja budowy domów niskoenergetycznych, jest dziś wiodącym standardem budowlanym. Projekt koncentruje się na jak najlepszym wykorzystaniu „pasywnych” wpływów w budynku – takich jak nasłonecznienie, zacienienie i wentylacja – zamiast aktywnych systemów ogrzewania i chłodzenia, takich jak klimatyzacja i centralne ogrzewanie. W połączeniu z bardzo wysokimi poziomami izolacji i szczelności umożliwia  obniżenie o 90 procent zużycie energii w odniesieniu do typowych rozwiązań stosowanych w budownictwie tradycyjnym.

Domy i budynki domów pasywnych oferują najwyższy komfort w pomieszczeniach dzięki stałym temperaturom i dobrej jakości powietrza. Dodatkową zaletą jest redukcja hałasu zewnętrznego i wewnętrznego dzięki wysokiemu poziomowi izolacji.

Jakie są wymagania dla domu pasywnego?

Nieruchomość musi spełniać kilka kryteriów, aby osiągnąć standard domu pasywnego:

  1. Ogrzewanie pomieszczeń:Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania pomieszczeń nie może przekraczać 15 kWh/m2 powierzchni mieszkalnej rocznie lub 10 W/m2 w szczytowym zapotrzebowaniu. Kontrastuje to z 100W/m2 potrzebnym w typowym domu.
  2. Energia inicjalna:Całkowita energia potrzebna do wszystkich zastosowań domowych (ogrzewanie, ciepła woda i energia elektryczna) nie może przekraczać 60 kWh/m2 powierzchni mieszkalnej rocznie.
  3. Szczelność:Budynki pasywne są bardzo szczelne i nie powinny mieć więcej niż 0,6 wymian powietrza na godzinę przy ciśnieniu 50 paskali.
  4. Komfort cieplny:Pomieszczenia mieszkalne powinny być komfortowe przez cały rok, przy czym nie więcej niż 10 procent godzin w danym roku nie może przekraczać 25°C.

Jak buduje się domy pasywne?

Aby osiągnąć ten poziom wydajności, budowniczowie stosują inteligentny projekt pasywny – na przykład upewniając się, że dom jest zorientowany i zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wykorzystać słońce i cień.

Pięć zasad projektowania domów pasywnych 

  • Brak mostków termicznych
  • Najwyższej jakości okna
  • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
  • Wysokiej jakości izolacja
  • Hermetyczna konstrukcja

Bardzo wysoki poziom izolacji jest kluczowym elementem budownictwa pasywnego, który utrzymuje tak niskie straty ciepła, że ​​dom może być utrzymywany w cieple bez ogrzewania lub tylko poprzez wstępne podgrzanie świeżego powietrza wchodzącego do pomieszczeń. Budynki pasywne charakteryzują się ciągłą powłoką izolacyjną, taką jak ciepły płaszcz wokół budynku, oraz szczelną warstwą.

Niepalna izolacja z wełny kamiennej firmy ROCKWOOL jest idealna do osiągnięcia standardów domów pasywnych, ponieważ łatwo dopasowuje się do budynku i zachowuje kształt przez długi czas, przepuszcza parę, jest trwała i ognioodporna.

Preferujemy unikalny system ścienny łączący kolumny z wełny kamiennej, izolację ROCKWOOL i szczelne płyty OSB4 od wewnątrz. Nasze rozwiązania to wysoce energooszczędny system ścienny, który zapewnia również ochronę przeciwpożarową i najwyższy komfort w pomieszczeniach.

Cart 0 items0