Czy dom pasywny rzeczywiście jest drogi?

Mit ten został obalony przez architekta domów pasywnych, Richarda Pedrantiego, który zaprojektował dom zgodnie ze standardem domu pasywnego przy cenie około 750 PLN za metr kwadratowy. W porównaniu ze standardowymi domami na tym samym obszarze, które kosztowały od około 870 do 1000 złotych za metr kwadratowy, dom pasywny okazał się bardziej przystępny finansowo, zapewniał wysoki komfort osobisty i był bardziej energooszczędny.

Wbrew obiegowej opinii – Dom Pasywny nie jest przesadnie drogi. Dzięki energooszczędnej konstrukcji domy te mogą nawet obniżyć miesięczne rachunki za energię elektryczną, co przekłada się na długoterminowe korzyści w porównaniu z tradycyjnymi odpowiednikami.

Oczywiście sposób budowy domu pasywnego jest świetnym wyznacznikiem kosztów. Możesz potrzebować dodatkowych funkcji lub po prostu prostego, skromnego domu. Cena za metr kwadratowy będzie inna dla każdego domu, ponieważ każdy właściciel domu ma swoje indywidualne pragnienia, potrzeby i oczekiwania.

W zależności od tego, gdzie się zatrzymasz, możesz spodziewać się od 5% do 10% dodatkowego kosztu za każdy wyższy poziom w standardzie budynku. Możesz spojrzeć na to jak na rodzaj inwestycji. Przed przekazaniem budowy domu budowniczemu domów pasywnych, oto kilka czynników kosztowych, które należy wziąć pod uwagę:

  • Zmniejszone koszty ubezpieczenia i eksploatacji
  • Przejrzystość kosztów dostawy elementów składowych
  • Zmniejsza koszty budowy w przypadku zastosowania prefabrykowanych pasywnych elementów budowlanych
  • Aktywa inwestycyjne z dużymi zwrotami na przestrzeni lat prowadzą do zmniejszenia miesięcznych rachunków za media i emisji dwutlenku węgla.

Co to jest certyfikowany dom pasywny?

Nazywany również podejściem Fabric Approach, główną ideą Certyfikowanego Domu Pasywnego (CPH) jest uzyskanie odpowiedniej powłoki budynku. CPH zapewnia doskonałą strukturę budynku, zapewniając jednocześnie najwyższy poziom komfortu. 

Symbolizując jakość, komfort i efektywność energetyczną, Dom Pasywny to wiodący na świecie standard budownictwa energooszczędnego. Wymagają bardzo mało energii, aby zapewnić komfortową temperaturę przez cały rok.

Aby uzyskać certyfikat domu pasywnego, budynek musi spełniać następujące kryteria:

  • Zapotrzebowanie na ogrzewanie pomieszczeń – nieprzekraczające 15 kWh rocznie na metr kwadratowy powierzchni użytkowej
  • Zapotrzebowanie na chłodzenie pomieszczenia – powinno odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło, jednocześnie pozwalając na znaczne osuszanie
  • Komfort cieplny – nieprzekraczający 10% godzin w danym roku powyżej 25 stopni Celsjusza.
  • Zapotrzebowanie na energię pierwotną – nie powinno przekraczać 120 kWh rocznie dla urządzeń domowych na metr kwadratowy.
  • Szczelność – maksymalnie 0,6 wymiany powietrza na godzinę przy ciśnieniu 50 paskali.

Jak ogrzać dom pasywny?

Jednym z powszechnych nieporozumień dotyczących domu pasywnego jest to, że jest on samoogrzewany. To nie tak. Jest zbudowany w sposób zapewniający maksymalne zatrzymanie generowanego ciepła. Upał sam się nie zmaterializuje; potrzebuje medium.

Domy pasywne wymagają na ogół o 90% mniej energii do ogrzania budynku niż domy standardowe, ponieważ są budowane tak, aby zoptymalizować zyski cieplne i zminimalizować straty ciepła. Odnawialne źródła energii, takie jak panele słoneczne, pompy ciepła i energia geotermalna, mogą być wykorzystywane zamiast ekstremalnych źródeł ogrzewania, takich jak piece i kotły. 

Podsumowując, Domy Pasywne niosą ze sobą niezliczone korzyści, zarówno dla jednostki, jak i dla całego środowiska. Ze względu na oszczędność energii w całym cyklu życia; są uważane za „zielone budynki”.

Projekt i inne detale domu pasywnego są elastyczne i dostosowane do preferencji właściciela. Ze względu na wiele zalet szybko stają się preferowanym sposobem wznoszenia budynków na całym świecie.

Cart 0 items0