Jak dobrać odpowiednie wymiary drzwi wejściowych?

Drzwi wejściowe to jeden z najbardziej efektownych elementów elewacji i coraz więcej klientów chce je zaprojektować zgodnie ze swoimi życzeniami. Kupując drzwi wejściowe na wymiar, masz niemal wolną rękę, jeśli chodzi o wybór koloru, przeszklenia, elementów dekoracyjnych, a także wymiarów. Ale skąd mamy wiedzieć, jak duże muszą być drzwi w stosunku do otworu w ścianie lub jaki rozmiar wybrać? Nie martw się, dokładnie o tym powiemy w tym artykule.

Najczęstsze wymiary otworów drzwiowych

Przy planowaniu nowego budynku lub renowacji istniejącego wejścia, wymiary otworu w ścianie są zwykle używane jako wytyczne. W większości przypadków mają one szerokość od 950 do 1135 milimetrów i wysokość od 2000 do 2200 milimetrów.

Jednak planując lub zamawiając wymarzone drzwi wejściowe, prawdopodobnie natkniesz się na kilka różnych wymiarów. Aby ułatwić Ci poruszanie się, przygotowaliśmy praktyczny słowniczek.

Jakie wymiary drzwi wejściowych musisz znać kupując drzwi wejściowe?

W szczególności, aby ułatwić planowanie swojego wejścia do omówienia z architektem, sprzedawcą lub profesjonalistą, musisz znać następujące wymiary drzwi wejściowych do drzwi wejściowych:

 1. Mówiliśmy już po części o wielkości pod ościeżnicę. Jest to szerokość otworu w ścianie mierzona od ściany do ściany.
 2. Wymiarw świetle to szerokość mierzona od jednej ościeżnicy do drugiej.
 3. Wymiar zewnętrzny skrzydła drzwito szerokość samego skrzydła drzwi. Gdy mówimy o wymiarze zamówieniowym lub produkcyjnym, mamy na myśli szerokość skrzydła drzwiowego, w skład którego wchodzą ościeżnice (ale nie listwy).

Aby drzwi wejściowe można było bezproblemowo zamontować nawet przy nierównych ścianach, wymiary nominalne budynku i wymiary zamawiane zawsze nieznacznie odbiegają od siebie, ale różnica ta nie powinna przekraczać jednego lub dwóch centymetrów.

Pomiar otworu w ścianie

Ustalenie odpowiednich wymiarów drzwi wejściowych nie jest dziecinnie proste, ponieważ nawet niewielkie odchylenia mogą prowadzić do komplikacji. Dużo łatwiej jest określić odpowiednie wymiary dla nowych budynków, gdyż zazwyczaj są one już podane w planach budynków. Dlatego przed złożeniem zamówienia należy sprawdzić jedynie poprawność informacji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ plany stanowią jedynie podstawę, od której finalny obiekt może również nieznacznie odbiegać.

Z kolei remont drzwi wejściowych wymaga nieco większej precyzji, dlatego zdecydowanie zalecamy klientom pozostawienie (przynajmniej ostatecznego) pomiaru fachowcowi, który najlepiej doradzi w zakresie montażu drzwi.

A jeśli właśnie zastanawiałeś się, jak uzyskać pomiary w celu uzyskania informacji, zanim profesjonalista zadzwoni do drzwi, nie martw się. Na przykład, jeśli nasz konfigurator drzwi wejściowych poprosi Cię o wymiary Twoich drzwi wejściowych, możesz podać nam również orientacyjne wymiary, a dokładne pomiary wykonasz tuż przed złożeniem zamówienia.

Aby zapewnić sobie bezproblemowy pomiar, nawet jeśli jest to tylko przybliżone oszacowanie i uzyskać możliwie najdokładniejsze oszacowanie, postępuj zgodnie z prostymi wskazówkami w poniższych sekcjach.

Pomiar otwarcia ściany w nowych budynkach

 1. Najpierw narysuj prosty szkic drzwi i zaznacz kierunek otwierania, później dodaj wymiary.
 2. Zmierz szerokość otworu w ścianie w trzech miejscach: dolnym, górnym i środkowym.
 3. Zrób to samo dla pomiaru wysokości i zmierz lewą, środkową i prawą stronę. Zmierz od punktu wykończonej posadzki (znak metra wynosi 100 mm od wysokości wykończonej posadzki) do nadproża.
 4. W zależności od oznaczenia metra należy również zmierzyć wysokość jastrychu, a tym samym określić wymiar znajdującego się pod nim elementu termicznego, aby zapewnić przerwanie mostka termicznego pod drzwiami.
 5. Aby określić ostateczne wymiary nowych drzwi wejściowych, należy również wziąć pod uwagę uszczelkę, więc odejmij 15 mm od wymiarów otworów w lewej, prawej i górnej ścianie. Dla przykładu: jeśli wymiary otworu drzwiowego wynoszą 1130 × 2115 mm, to wymiary elementu drzwi wynoszą 1100 × 2100 mm.

Pomiar otworu w ścianie podczas remontu wejścia

Podczas mierzenia otworu w ścianie w istniejącym wejściu należy zauważyć, że wejście jest nieco ukryte zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, co utrudnia nieco dokładne określenie. Zwykle elewacja od zewnątrz bardziej zasłania ościeżnicę niż tynk od strony wewnętrznej.

 1. Zmierz wymiary otworu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.
 2. Zmierz szerokość w trzech miejscach – dolnym, środkowym i górnym.
 3. Zmierz również wysokość w trzech miejscach: po lewej, pośrodku i po prawej stronie najwyższego punktu podłogi, od zawiasu do nadproża.
 4. Element drzwiowy jest zwykle o 20 mm szerszy i 10 mm wyższy od wynikowych wymiarów, przy czym ostateczne wymiary zależą od konstrukcji.

A jak wybrać kierunek otwierania?

Wybór wymiarów zwykle idzie w parze z wyborem kierunku otwierania drzwi wejściowych. Z AluFasadą możesz wybrać zarówno drzwi otwierane do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pierwszy wariant jest najbardziej powszechny i ​​wydajny, natomiast wariant otwierany na zewnątrz jest wybierany przez klientów dysponujących mniejszą przestrzenią.

Wpuść więcej słońca do swojego domu

Przy wymiarowaniu drzwi wejściowych należy również rozważyć dodatkowe opcje, które dodają stylu i charakteru całemu przedpokojowi. Coraz popularniejszą opcją są aluminiowo-szklane drzwi panelowe z panelem bocznym.

Drzwi wejściowe z panelem bocznym są nie tylko stylowe, ale również praktyczne, ponieważ wpuszczają więcej naturalnego światła do przestrzeni za drzwiami, tym samym ją ożywiając. Dzięki temu wejście we własne cztery ściany jest o wiele przyjemniejsze niż wejście do ciemnego korytarza.

Cart 0 items0