Jesteś zwolennikiem odnawialnych źródeł energii?, nie musisz czekać. Istnieje wiele rozwiązań, które możesz zrealizować samodzielnie, aby nauczyć się oszczędzać energię, uczynić swój dom bardziej ekologicznym i przynieść korzyści naszej planecie.

Powody, dla których warto oszczędzać energię

Istnieje wiele powodów, dla których priorytetem jest oszczędzanie energii. Oto niektóre z największych korzyści, o których należy pamiętać:

 • Obniż rachunki za energię
 • Chroń lokalną roślinność i dziką przyrodę
 • Popraw zdrowie swojej rodziny (zwłaszcza zdrowie układu oddechowego)
 • Zwiększ niezależność

Oszczędzanie energii odgrywa ważną rolę w zachowaniu ograniczonych zasobów. Dzięki temu przyszłe pokolenia będą miały dostęp do tych samych zasobów, które my mamy obecnie.

Jak oszczędzać energię w domu?

W porządku, wszyscy jesteście na pokładzie pociągu do oszczędzania energii. Ale od czego zacząć, aby uczynić swój dom bardziej ekologicznym? Zacznij od tych technik oszczędzania energii:

 1. Niech słońce ogrzeje Twój dom

Nawet jeśli nie jesteś gotowy, aby przejść na energię słoneczną, nadal istnieją sposoby, aby wykorzystać energię słoneczną na swój sposób. Na przykład zimą możesz otworzyć żaluzje i pozwolić, by promienie słoneczne ogrzały Twój dom.

Jest to prosty sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie, który w ciągu dnia zapewnia więcej naturalnego światła. Świetnie poprawia to twój nastrój, zwłaszcza jeśli zmagasz się z depresją, gdy nadchodzi zima.

 1. Zainstaluj programowalny termostat

Programowalny termostat jest niezbędny dla każdego, kto chce obniżyć rachunki za energię. Dzięki programowalnemu termostatowi możesz mieć pewność, że ogrzewanie i klimatyzacja będą włączone tylko wtedy, gdy tego chcesz. Ty decydujesz o temperaturze, która uruchamia te systemy w Twoim domu.

Istnieje również wiele inteligentnych urządzeń termostatycznych, którymi można sterować za pomocą smartfona. Dzięki temu możesz regulować temperaturę w domu, nawet gdy nie ma Cię w domu.

 1. Dodatkowe odzienie

Zimą, zamiast podkręcać grzejnik, może wyciągnąć dodatkowe koce lub założyć sweter? Nałożenie dodatkowego odzienia pozwala obniżyć zużycie energii i spędzić długie miesiące w chłodzie w czekaniu na nadejście wiosny.

 1. Użyj nawilżacza

Im suchsze powietrze w twoim domu, tym zimniejsze będzie. Kiedy zwiększasz wilgotność, robi się cieplej, a Ty możesz przykręcić grzejnik i zaoszczędzić energię. Ustaw nawilżacz (lub kilka nawilżaczy) w całym domu, aby zwiększyć wilgotność i sprawić, by sezon zimowy był trochę bardziej znośny.

 1. Zainstaluj wentylatory sufitowe

Wentylatory sufitowe to świetne energooszczędne narzędzia do wykorzystania zarówno latem, jak i zimą. Zgadza się, mogą działać na Twoją korzyść przez cały rok. Są świetnymi przykładami oszczędzania energii cieplnej, o których należy pamiętać.

Latem ustaw propeller tak, aby obracał się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Pomaga to wypychać ciepłe powietrze w górę i z dala od Ciebie bez konieczności włączania klimatyzatora.

Zimą ustaw je tak, aby obracały się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pomaga to rozprowadzić ciepłe powietrze w całym domu i pozwala obniżyć ustawienie termostatu.

 1. Sprawdź swój kanał

Jeśli masz nieszczelne kanały, Twoje systemy ogrzewania i chłodzenia nie będą działać w najbardziej efektywny sposób. W takim przypadku zużyjesz więcej energii, aby utrzymać temperaturę w domu, a rachunki za energię wzrosną.

Aby uniknąć takiej sytuacji, regularnie sprawdzaj przewody. Jeśli technik zauważy jakiekolwiek problemy, zajmij się nimi tak szybko, jak to możliwe.

 1. Uszczelnij okna i drzwi

Oprócz uszczelniania wszelkich nieszczelności w przewodach, ważne jest również uszczelnienie nieszczelności w oknach i drzwiach. Jeśli nie domykają się do końca, powietrze z zewnątrz wniknie do środka (a ciepłe lub chłodne powietrze z wewnątrz będzie się wydostawać).

Nie jest to energooszczędny sposób działania Twojego domu. Poświęć trochę czasu na jak najszybsze uszczelnienie wszystkich tych nieszczelności, aby nie płacić za ogrzewanie lub klimatyzację niczego poza domem.

 1. Zmień swoje żarówki

Prostą zamianą, która może prowadzić do dużych zmian w zużyciu energii, jest zastąpienie obecnych żarówek żarówkami LED. Żarówki LED są bardziej energooszczędne i działają znacznie dłużej niż inne żarówki. Dzięki temu nie musisz ich wymieniać tak często, jak i unikasz regularnego wyrzucania zużytych żarówek na wysypisko śmieci.

 1. Wymień głowicę prysznicową

Jeśli martwisz się, że za dużo wody zużywa Twoja rodzina na co dzień, oprócz oszczędzania energii, zastanów się nad zastąpieniem dotychczasowej głowicy prysznicowej modelem o niskim przepływie. Przyzwyczajenie się do tych głowic prysznicowych może zająć trochę czasu. Jednak po dostosowaniu będziesz zadowolony, że dokonałeś zmiany, ponieważ mogą one pomóc Ci zaoszczędzić mnóstwo wody.

 1. Wymień szklankę

Jeśli w Twoim domu znajdują się stare okna lub szklane drzwi wejściowe, zastanów się nad zamianą szkła na bardziej energooszczędne. Wymiana okien  lub wymiana szklanych drzwi może być dużą inwestycją. Oszczędzają jednak dużo pieniędzy w perspektywie czasowej, zwłaszcza jeśli przejdziesz na bardziej energooszczędny styl.

Ta zmiana pomoże zapobiegać wyciekom energii. Dzięki temu rachunki za prąd i ogrzewanie będą możliwie najniższe przez cały rok.

Zacznij oszczędzać energię już dziś

Jak widzisz, istnieje wiele kroków, które możesz podjąć, zastanawiając się, jak oszczędzać energię w swoim domu. Pamiętaj też, że nie musisz zmieniać wszystkiego w jeden dzień. Zacznij od jednego lub dwóch elementów wymienionych powyżej i z biegiem czasu kontynuuj wprowadzanie stopniowych zmian.

Czy chcesz dowiedzieć się o innych sposobach oszczędzania energii, a jednocześnie oszczędzania pieniędzy? Chcesz przenieść swoje nowe, zielone praktyki poza dom i wdrożyć je w innych obszarach swojego życia? Jeśli tak, zacznij od zapoznania się z innymi artykułami na temat obniżania rachunków za energię w Twoim domu. 

Cart 0 items0