Zewnętrzne rolety do okien pionowych mają za zadanie chronić przed słońcem. Mogą również zabezpieczać przed włamaniem i poprawiać izolację cieplną okien. Jak je odpowiednio dopasować? Jeśli potrzebujemy rolet wyłącznie w celu ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem, warto wybrać tańszy, standardowy model. Natomiast, jeśli priorytetem jest bezpieczeństwo, należy szukać droższych, antywłamaniowych wersji. W przypadku, gdy chcemy dodatkowo zwiększyć izolację cieplną okien, warto zwrócić uwagę na rolety z ocieplonym płaszczem.
Rolety zazwyczaj zamawia się na wymiar, dzięki czemu można łatwo dopasować ich rozmiar do okien. Należy jednak pamiętać, że maksymalny rozmiar rolety zazwyczaj nie przekracza 10 m². Modele o większych wymiarach są znacznie droższe. Cena rośnie proporcjonalnie do wielkości rolety, a dodatkowo wpływ na nią mają wszelkie dodatkowe funkcje, takie jak automatyczne sterowanie.
Przeglądając dostępne na rynku opcje, można wyróżnić trzy główne rodzaje rolet zewnętrznych:
Tradycyjne – ich podstawową funkcją jest redukcja ilości światła słonecznego dostającego się do wnętrza. Po opuszczeniu rolety częściowo redukują również hałas z zewnątrz, w tym odgłos padającego deszczu. Płaszcz takich rolet wykonany jest z lameli aluminiowych lub plastikowych. Niektóre modele posiadają perforacje w lamelach, które pozwalają na wpuszczenie odrobiny światła do pomieszczeń, nawet przy opuszczonej rolecie.
Antywłamaniowe – wyposażone są w wzmocniony aluminiowy płaszcz, zamykany dolny rygiel, solidne prowadnice boczne, bolce chroniące przed wyważeniem oraz blokadę w kasecie, która uniemożliwia podniesienie rolety (podobne zabezpieczenia montowane są również w prowadnicach bocznych). Dzięki tym rozwiązaniom znacznie trudniej jest je podważyć lub oderwać od ściany. Zwiększają także czas potrzebny na sforsowanie okna, jednocześnie zabezpieczając szybę przed rozbiciem. Rolety te można dodatkowo wyposażyć w czujniki kontaktronowe, które uruchamiają alarm w przypadku próby ich otwarcia. Niestety, opuszczone rolety mogą sygnalizować włamywaczom, że budynek jest niezamieszkały.
Termoizolacyjne – lamelki, które tworzą ich płaszcz, są wykonane z PCW lub aluminium i wypełnione materiałem izolującym termicznie, zazwyczaj pianką poliuretanową. Aluminiowe wersje nie są optymalne, ponieważ metal ten przewodzi ciepło na całym obwodzie lamelki. Dobre rolety termoizolacyjne charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła U w zakresie 0,73-0,84 W/(m²-K) i mogą zmniejszyć straty ciepła przez okna o 33-55%. Płaszcz takich rolet zapewnia także lepszą ochronę akustyczną niż standardowe modele, poprawiając izolację dźwiękową okien nawet o 10 dB.
Gdy jesteśmy na etapie budowy domu, warto rozważyć kasetę nadprożową. Montuje się ją w obrębie nadproża, co pozwala jej pełnić funkcję jego elementu konstrukcyjnego. Kaseta integruje się wtedy ze ścianą i nie zakrywa okna. Ważne jest, aby kaseta miała dobre właściwości izolacyjne, aby uniknąć tworzenia mostka termicznego w ścianie, szczególnie jeśli planowana jest ściana jednowarstwowa.
Jeśli planujemy wymianę okien, warto rozważyć zastosowanie rolet z kasetą podtynkową. Taką kasetę montuje się pod nadprożem okiennym. Należy jednak upewnić się, że ściana jest wystarczająco gruba, aby pomieścić kasetę. Okno montuje się w późniejszym etapie, co sprawia, że kaseta nie będzie go zasłaniać. Kaseta podtynkowa powinna być dobrze ocieplona, aby zapobiec powstawaniu miejscowego mostka termicznego. Na rynku można również znaleźć okna, które są już zintegrowane z roletą podtynkową.
Jeśli już mieszkamy w domu i nie planujemy wymiany okien, możemy zdecydować się na roletę z kasetą naścienną. Taki montaż nie zasłania okna ani nie powoduje mostków termicznych. Jednak trzeba liczyć się z tym, że kaseta może zbierać kurz. Alternatywą jest kaseta nadokienna, która mocowana jest bezpośrednio do ościeżnicy. Kaseta ta nie wpływa na wygląd elewacji i jest łatwa w utrzymaniu czystości, ale może nieco zmniejszać powierzchnię okna i w niewielkim stopniu redukować nasłonecznienie wnętrza. Warto pamiętać, że wysokość i szerokość kasety zależą od długości rolety oraz grubości jej płaszcza.
Najtańsze modele rolet są wyposażone w ręczne sterowanie. Takie rolety rozwija się i zwija za pomocą korby, którą obsługuje się od wewnątrz domu, co może być mało komfortowe. Lepszą alternatywą jest napęd elektryczny, który można kontrolować za pomocą włącznika umieszczonego na ścianie lub pilota. Napęd ten może być zasilany zarówno z sieci elektrycznej, jak i z baterii słonecznej zamocowanej na kasecie rolety.
Zewnętrzne rolety do okien to inwestycja, która może przynieść wiele korzyści, od poprawy izolacji termicznej, przez zwiększenie bezpieczeństwa, aż po ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Przed dokonaniem zakupu kluczowe jest precyzyjne określenie swoich potrzeb oraz ustalenie budżetu. Ostateczny wybór rolet powinien być dostosowany do etapu budowy lub modernizacji domu, rozmiaru okien oraz oczekiwań co do funkcji rolet.