Jak zbudować ekologiczny dom pasywny?

Podczas budowania domu pasywnego każdy element metodologii musi ze sobą współpracować, aby przyniósł korzyści. Ważne jest przestrzeganie standardowego zestawu zasad, aby osiągnąć wymierny poziom efektywności energetycznej wraz z określonymi poziomami komfortu mieszkania.

Projektowanie domów pasywnych oparte jest na następujących pięciu zasadach:

  • Hermetyczna konstrukcja
  • Zrównoważona wentylacja
  • Izolacja ciągła
  • Bez mostka termicznego
  • Zoptymalizowane okna

Spójrzmy na najważniejsze zasady domu pasywnego:

Hermetyczna konstrukcja

Techniki uszczelniania powietrznego to niezawodny sposób na zmniejszenie indywidualnych rachunków za energię i emisji dwutlenku węgla. Wiele władz miejskich zapewnia darmowe zestawy do uszczelniania powietrznego właścicielom domów w tym samym celu. Te zestawy uszczelniające mogą okazać się prostym projektem majsterkowania w domu.

Standard domu pasywnego ustanowił nowy poziom szczelności, zapewniając zero szczelin lub przecieków wokół drzwi i okien, rurociągów, gniazdek elektrycznych i oświetlenia. Krótko mówiąc, uszczelnia prawie każdą dziurę lub przestrzeń, która może zagrozić jego skuteczności.

W przypadku domów w chłodniejszym klimacie zatykanie może skutecznie zmniejszyć utratę ciepła i akumulację wilgoci. Poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, zapobiegając zimnym punktom, przeciągom i kondensacji, dzięki czemu dom jest wygodną i zdrową przestrzenią do życia.

Zrównoważona wentylacja

Niektórym szczelna konstrukcja i całkowita izolacja mogą wydawać się otwartym zaproszeniem do złej jakości powietrza w domu, co prowadzi do trudności w oddychaniu w zamkniętej przestrzeni.

Jest to jednak dalekie od prawdy. Izolacja domu pasywnego zapewnia ciągły przepływ przefiltrowanego, świeżego powietrza i skuteczne usuwanie nieświeżego powietrza dla zdrowej równowagi. Osiąga się to dzięki kilku wydajnym, cichym i opłacalnym wentylatorom, takim jak wentylatory z odzyskiem ciepła (HRV) lub wentylatory z odzyskiem energii (ERV). Wentylatory te działają poprzez przenoszenie ciepła i wilgoci, przyczyniając się do zdrowszej jakości powietrza w pomieszczeniach.

Izolacja ciągła

Projekt domu pasywnego zaczyna się od ciągłej superizolacji w całym domu, od płyt po ściany i dachy. Aby powiązać ze ścisłym miernikiem wydajności, w budowaniu domów pasywnych wymagana jest dodatkowa izolacja w porównaniu z innymi konwencjonalnymi budynkami.

Mając na uwadze korzyści dla środowiska wynikające z budowania domów pasywnych, ważne jest, aby szukać ekologicznych i naturalnych opcji, takich jak izolacja celulozowa i wełna owcza. 

Bez mostka termicznego

Obszar obiektu o stosunkowo mniejszej izolacji niż otoczenie nazywa się mostkiem termicznym. Z tego powodu ciepło wewnątrz domu będzie stale próbowało przemieszczać się w kierunku chłodniejszego obszaru poza ścianami domu. Pomaga stworzyć ścieżkę, która zapewnia najmniejszą odporność na przenoszenie ciepła. 

Mostek termiczny może mieć negatywny wpływ na ogólną efektywność energetyczną. Zespół budowlany musi być ostrożny i czujny podczas izolowania domu, zwracając uwagę na każdy mały obszar, aby upewnić się, że dom jest wolny od mostków termicznych.

Zoptymalizowane okna

Okna do domów pasywnych mogą stanowić środek pośredni dla zysków i strat ciepła. W przeciwieństwie do domu standardowego, standard domu pasywnego wymaga okien z trzema szybami, przeszkleń dystansowych i izolowanych ram. To samo dotyczy drzwi do domów pasywnych.

Dom pasywny to nie tylko optymalizacja korzyści; chodzi również o to, aby wiedzieć, gdzie należy coś umieścić, aby uzyskać maksymalną ochronę i korzyści.

Domy pasywne są zaprojektowane tak, aby jak najlepiej wykorzystać naturalnie dostępne światło i ciepło. Wprowadzono tutaj pasywne techniki budowania z wykorzystaniem energii słonecznej. Okna są strategicznie rozmieszczone, aby zmaksymalizować pasywne nasłonecznienie, zapewniając płynny transfer ciepła w domu. Gwarantuje to efektywne zarządzanie ogrzewaniem domu pasywnego w różnych porach roku, co prowadzi do niskich rachunków za media.

Cart 0 items0