Pięć wskazówek dotyczących bardziej energooszczędnego domu

Typowa Polska rodzina płaci około 10000 złotych rocznie za rachunek za energię w swoim domu. Dzięki prostym zabiegom i zmianom rodzina może zaoszczędzić około 20 – 30 procent na tych rachunkach.

Zwykle koszty energii zawsze rosną i nigdy nie spadają, posiadanie energooszczędnego domu może pozwolić zaoszczędzić pieniądze, a także uratować planetę. Dowiedz się więcej o tym, jak poprawić efektywność energetyczną w domu dzięki tym 5 wspaniałym wskazówkom.

  • Użyj programowalnego termostatu dla energooszczędnego domu

Dzięki programowalnemu termostatowi możesz zaoszczędzić pieniądze i energię, ponieważ w Twoim domu nigdy nie będzie za ciepło ani za zimno. Możesz ustawić termostat tak, aby obniżał temperaturę o 8-10 stopni, gdy w lecie nie ma Cię w domu. Obniżenie temperatury o 10 stopni zimą, gdy jesteś w pracy, pozwala na oszczędności około 10 procent rocznie.

  • Wymień żarówki na energooszczędne

 Spróbuj zmienić żarówki żarowe na diody elektroluminescencyjne (LED) lub kompaktowe lampy fluorescencyjne (CFL), aby uzyskać bardziej wydajne i trwalsze oświetlenie. Dzięki tym żarówkom możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

  • Uszczelnij kanały powietrzne i instalacyjne

 Szacuje się, że około 20-30 procent czynnika grzewczego w przewodach jest tracona przez nieszczelności i źle zmontowane przewody. Twój system ogrzewania i chłodzenia musi pracować o 20-30 procent wydajniej, aby utrzymać w domu ustawioną temperaturę bez utraty zadanej temperatury. Ponieważ Twój system pracuje ciężej, Twoje rachunki za energię będą wyższe.

Możesz zapobiec  stratom czynnika, przeprowadzając regularne kontrole przewodów przez profesjonalistę. Mogą przetestować wszystkie kanały, aby upewnić się, że skutecznie działają i nie obniżają wartości przepływającego czynnika grzewczego zimą i chłodzącego latem.

Czy masz odpowiednią izolację? Możesz tracić powietrze przez szczeliny i przestrzenie w izolacji. Sprawdź nowszej generacji produkty, które izolują nie pozostawiając żadnych luk i  pozwolą zaoszczędzić pieniądze na miesięcznych rachunkach za energię.

  • Ustaw podgrzewacz wody na odpowiednią temperaturę

 Ustaw podgrzewacz wody nie wyżej niż 60 stopni Celsjusza. Jeśli obniżysz nastawę o 10 stopni, to zobaczysz około 3-5 procent oszczędności.

Jeśli nie możesz znaleźć wskaźnika temperatury na podgrzewaczu wody, otwórz kran kuchenny na wodzie gorącej. Pozwól mu się rozgrzać do najwyższej temperatury, a następnie sprawdź termometrem, czy woda ma 60 stopni.

Gazowe podgrzewacze wody mają czerwoną tarczę w pobliżu dna zbiornika przy zaworze gazowym. Elektryczne podgrzewacze wody mają termostat za panelem lub płytą frontową.

  • Regularnie dostrajaj swój system HVAC
panele słoneczne dom ekologiczny

Ponieważ połowa energii w domu jest wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia, ważne jest, aby sprawdzić klimatyzator i piec, aby upewnić się, że działają prawidłowo. Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy, uruchomienie tych systemów będzie kosztować więcej.

Powinieneś regularnie wymieniać filtr powietrza, przynajmniej raz na kwartał, wiosną, latem i jesienią. W zimie filtr można wymieniać nieco rzadziej. Dzięki takim zabiegom system będzie działał bardziej płynnie i zużyje mniej energii.

Zawsze zostawiaj otwarte otwory wentylacyjne. Zamknięcie otworów wentylacyjnych w nieużywanych pomieszczeniach nie generuje oszczędności finansowych, jak pierwotnie myślano. Zamknięcie tych otworów zwiększa ciśnienie w przewodach, co sprawia, że ​​system pracuje ciężej.

  • Szukasz innych sposobów na ekologię?

 Posiadanie domu energooszczędnego to oszczędność pieniędzy, a także ochrona środowiska. Sprawdź inne sposoby prowadzenia zielonego stylu życia, przeczytaj inne artykuły powiązane tematycznie w tym poradniku.

Cart 0 items0