Rolety elewacyjne - ochrona przeciwsłoneczna i dekoracja w jednym produkcie

Wśród rozwiązań, które pomagają kontrolować przenikanie światła słonecznego do wnętrza budynków, na szczególne miejsce zasługują żaluzje fasadowe. Ich instalacja zapewni całkowitą kontrolę zarówno nad światłem słonecznym, jak i ewentualnymi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Z tego powodu znajdują się nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także we wszystkich obiektach użyteczności publicznej. Montaż żaluzji fasadowych jest wartą rozważenia alternatywą dla innych systemów, z roletami na pierwszym miejscu.

Rolety elewacyjne i rolety – główne różnice

Regulacja kątowa lameli to najważniejsza różnica między żaluzjami fasadowymi a innymi systemami. W przypadku rolet montowanych na zewnątrz można zmienić jedynie wysokość osłony, co oznacza, że ​​przez niezabezpieczoną część docierają wszystkie promienie słoneczne. Możliwość regulacji kątowej pozwala użytkownikowi płynnie regulować natężenie światła słonecznego. Co ważne, w roletach fasadowych, podobnie jak w roletach zewnętrznych, istnieje możliwość ich całkowitego lub częściowego zwinięcia (co najmniej do połowy wysokości okna).

Kiedy warto rozważyć montaż?

Z uwagi na istotę działania i sposób wykonania, żaluzje elewacyjne możemy montować na różne sposoby: do ściany, konstrukcji elewacji czy ramy okiennej, niezależnie od uwarunkowań architektonicznych budynku.  Dowolnie wybrany rodzaj żaluzji elewacyjnych dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można dopasować je do architektury budynku i innych detali obiektu.

Obecnie coraz więcej obiektów wyposażonych jest w klimatyzację. Świetnym uzupełnieniem jest montaż żaluzji zewnętrznych fasadowych, które są kompatybilne z zaawansowanymi systemami wentylacji. Zamontowane żaluzje zewnętrzne sprawią ​​odbijanie promieni słonecznych, co zmniejsza nagrzewanie się pomieszczeń, a tym samym podnosi wydajność klimatyzatorów. Przekłada się to bezpośrednio na niebłahe obniżenie kosztów eksploatacji obiektu budowlanego.

Montaż rolet

rolety zewnetrzne dom pasywny

Ze względu na sposób montażu dostępne są tradycyjne żaluzje fasadowe (z linką lub prowadnicami), podtynkowe, naokienne oraz samonośne. Wszystkie rodzaje żaluzji różnią się od siebie, a wybór odpowiedniej zależy od specyfiki budynku.

Pod dociepleniem budynku montuje się podtynkowe żaluzje elewacyjne. Ze względu na specyfikę, na etapie projektu budowlanego lub modernizacyjnego obiektu wykonawca powinien przygotować odpowiednie nadproża oraz powiększyć otwory okienne do rozmiaru umożliwiającego montaż rolet.

Rolety elewacyjne montowane na oknach montuje się razem z oknami. Elementy konstrukcyjne są zestawiane razem z oknem. Podobnie jak w systemie podtynkowym, również i tutaj należy przygotować większy rozmiar otworu okiennego, który pozwoli na prawidłowe umieszczenie skrzynki.

Warto również zwrócić uwagę na samonośne żaluzje fasadowe. Stanowią najbardziej komfortowe rozwiązanie pod względem łatwości montażu w trudnych warunkach architektonicznych. W tym rozwiązaniu elementami nośnymi rolety są prowadnice, na których opiera się cała roleta. Pokrywę można wtedy zamontować m.in. do elewacji budynku lub konstrukcji okiennej.

Dodatkowe wartości

Oprócz ochrony przed promieniami słonecznymi czy niechcianymi spojrzeniami, żaluzje fasadowe zapewniają podwyższony komfort akustyczny wewnątrz budynku. Ponadto są łatwe do utrzymania w czystości i łatwe do serwisowania. Gustowne i odporne na warunki atmosferyczne żaluzje fasadowe to polecane rozwiązanie w każdym nowym lub remontowanym obiekcie budowlanym.

Cart 0 items0